خطای الکتریکی

خطای الکتریکی چیست و چه حوادثی می تواند ایجاد کند ؟

افزودن نظر
11 پاسخ(ها)

برق برای جاری شدن به مسیر خاصی نیاز دارد. مسیر عبور برق از کابل ها، سیم ها و لوازم برقی تشکیل شده است و کامل مشخص است. هرگاه انرژی برق از این مسیرها خارج شود می تواند صدمات شدیدی ایجاد کند.

خارج شدن برق از مسیر اصلی آن خطای الکتریکی نام دارد.

به عبارت دیگر، یک وضعیت غیر طبیعی در سیستم الکتریکی رخ می دهد که به تجهیزات الکتریکی آسیب می رساند و جریان طبیعی الکتریکی را مختل می کند.

این خطا، مقاومت عایق بین هادی های فاز و زمین یا هر صفحه زمین اطراف رسانا را کاهش می دهد. همچنین باعث کاهش امپدانس (خاصیت مدار برای مخالفت با جریان) بین رساناها و زمین می شود که در پی آن جریان الکتریکی کوتاه نشتی در سیستم جریان می یابد و به تجهیزات سیستم قدرت آسیب می رساند.

احتمال خرابی یا بروز خطای غیر طبیعی بیشتر در خطوط انتقال است. حدود نیمی از خطاهایی که در سیستم برق رخ می دهند، مربوط به خطای خط انتقال است. از آنجا که خطوط انتقال به طور گسترده ای منشعب می شوند، طول بیشتری دارند، در شرایط متغیر آب و هوایی کار می کنند و در معرض اختلالات جوی از نوع الکتریکی قرار دارند.

انواع خطاهای الکتریکی عبارتند از :

اتصال کوتاه،  اتصال زمین یا اتصال بدنه

 

سیستم الکتریکی با ارت

 

عوامل خطای الکتریکی :

  • نقصان عایق بندی

  • ازدیاد بیش از حد مجاز درجه حرارت

  • کاهش استقامت الکتریکی ، دینامیکی و مکانیکی در مقابل فشارهای ضربه ای

حوادث ناشی از خطای الکتریکی :

همانطور که اشاره شد دو نوع خطای الکتریکی داریم که هریک می توانند حوادثی را ایجاد کنند.

اتصال کوتاه : اگر مقاومت مسیر عبور جریان بسیار کم و یا صفر شود، میزان جریان بسیار بالا رفته و می تواند اثرات حرارتی و مکانیکی شدیدی ایجاد کند. اگر این حالت به سرعت شناسایی نشده و از شبکه برق جدا نشود حوادث ناگواری مانند آتش سوزی، سوختگی الکتریکی، برق گرفتگی و … رخ خواهد داد .طبق تعریف اتصال هادی های حامل  جریان به هم به صورت مستقیم و یا توسط مقاومت های کم را اتصال کوتاه می نامیم .این نوع خطا با انواع فیوزها و بریکرها قابل شناسایی بوده و می توانند حفاظت شوند.

 

اتصال زمین: بر خلاف اتصال کوتاه که همیشه شدید بوده و با فیوزها شناسایی می شود، خطای زمین می تواند رخ بدهد و ما از آن بی خبر باشیم. خطای زمین طبق تعریف جاری شدن برق از مسیر کم مقاومت و یا با مقاومت بالا به زمین است. این خطا می تواند بر اثر اتصال مستقیم هادی فاز با زمین یا از طریق بدنه ی تجهیزات رخ بدهد.

خطای زمین هم به اندازه ی خطای اتصال کوتاه می تواند تهدید کننده باشد. این خطا معمولا باعث آتش سوزی و برق گرفتگی شده و در تجهیزات داخل منازل مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی، یخچال و… بسیار زیاد رخ می دهد.

حفاظت در برابر خطاهای الکتریکی :

برای مقابله با خطاهای الکتریکی باید از سیستم های ترکیبی استفاده کنیم. یعنی استفاده ی تنها از یک تجهیز حفاظتی کافی نبوده و نمی تواند تمام خطاها را پوشش بدهد. اصلی ترین سیستم های حفاظتی در منازل حفاظت در برابر اضافه جریان، حفاظت در برابر نشتی جریان و سیستم ارت یا اتصال زمین می باشد.

پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۰.
افزودن نظر

 

هرگاه انرژی برق از مسیر مشخص خود خارج شود خطای الکتریکی نامیده می شود.

انواع خطای الکتریکی:

۱_ اتصال بدنه که عبارت است از اتصال يکي از سيمهاي جريان برق به بدنه د ستگاه .

۲_ اتصال کوتاه عبارت است از اتصال دو سيم لخت که نسبت به هم داراي اختلاف پتانسيل الکتريکي مي باشندبه يکديگر.

۳_ اتصال زمين که عبارت است از اتصال يکي از سيم هاي حامل جريان به زمين.

خطاها ممکن است در صورت عدم شناسایی و یا دیر شناسایی شدن سبب آتش سوزی، برق گرفتگی و سوختگی الکتریکی شوند.

پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۳.
افزودن نظر

خطاهاي ناشي از جريان برق عمدتا” به سه دسته تقسيم ميشوند:

۱_ اتصال بدنه که عبارت است از اتصال يکي از سيمهاي جريان برق به بدنه د ستگاه .

۲_ اتصال کوتاه عبارت است از اتصال دو سيم لخت که نسبت به هم داراي اختلاف پتانسيل الکتريکي مي باشندبه يکديگر.

۳_ اتصال زمين که عبارت است از اتصال يکي از سيم هاي حامل جريان به زمين .

اتصـال کوتاه
اگر دو دور یا حلقه‌های بیشتری از سیم‌پیچی به هم وصل شود اتصال کوتاه به‌وجود می‌آید. در صورتی‌که سیم‌پیچی جدید را بیشتر از آن‌چه لازم است برای جادادن سیم‌ها در جای خود فشرده و بسته شوند این اتصال کوتاه ممکن ست در این سیم‌پیچی گسترش یابد و یا حرارت زیاد ناشی از بار زیاد باعث می‌شود که عایق خراب شده و منجر به اتصال کوتاه شود. معمولاً اتصال کوتاه وقتی به‌وجود می‌آید که سیم‌پیچی در حین کار موتور و یا در حالت بی‌بار جریان زیادی بکشد یا دود کند عموماً چندین روش برای پیدا کردن پیچک‌های اتصال کوتاه شده در موتور القا یک‌فاز معمول است که از بین آن‌ها:
۱- موتور را برای مدت کوتاهی راه انداخته و سپس محل داغ‌ترین پیچک را با دست زدن به قطب‌ها بیابید. این پیچک عموماً همان است که اتصال کوتاه دارد.
۲- با استفاده از دستگاه عیب‌یاب موتور. سیم‌پیچی است که روی هسته آهنی مورق پیچیده شده و یک به منبع ۱۱۵ولتی اتصال می‌یابد. بعد از پیاده‌کردن موتور دستگاه عیب‌یاب داخلی «دو بین جستجو» را در داخل هسته استاتور قرار داده و آن ر شیار به شیار حرکت می‌دهند پیچکی که اتصال کوتاه شده باشد.
۳- آزمایش افت ولتاژ. سیم‌پیچی را به منبع ولتاژ D.C با ولتاژ کم وصل می‌کنند و افت ولتاژ سیم‌پیچی هر قطب را می‌خوانند سیم‌پیچی قطبی که حداقل افت ولتاژ را داشته باشد اتصال کوتاه شده است.
۴- آزمایش شدت میدان. یک قطعه آهن را روی هسته هر قطب نگاه داشته و جریانی توسط یک منبع کم ولتاژ جریان مستقیم از سیم‌پیچی بگذرانید قطبی که ضعیف‌ترین نیروی کشش را داشت با اتصال کوتاه سیم‌پیچی‌اش روبرو است.

اتصـال بدنه
یک سیم‌پیچی را اتصال به زمین گویند وقتی‌که با هسته‌ی آهنی اتصال الکتریکی پیدا کند.
اتصال بدنه ممکن، بر اثر شرایط چندی پیش آید که معمول‌ترین آن‌ها عبارت است از:
 پیچ‌‌هایی که سپرها را به بدنه بسته است به علت زیاد شدن فاصله بین پیچک‌ها و انتهای شیارها به سیم‌پیچی اتصال پیدا کنند.
 سیم‌ها به ورق‌های آهن گوشه‌های شیارها فشرده شود که معمولاً وقتی رخ می‌دهد که عایق شیار در هنگام سیم‌پیچی جابه‌جا شده و یا عایق در هنگام سیم‌پیچی جابه‌جا شده و یا عایق در هنگام پیچیدن پاره شد و یا خراشیده شود.
 کلید گریز از مرکز ممکن است به سپرها اتصال یابد. برای تعیین این‌که سیم‌پیچی اتصال بدنه پیدا کرده است یا نه یک لامپ آزمایش باید به کار برد. یک سر لامپ را به سیم‌پیچی و سر دیگر مدار آزمایش را به هسته استاتور اتصال می‌دهیم اگر لامپ روشن شود سیم‌پیچی اتصال بدنه دارد.
باید ثابت شود که سیم‌پیچی اتصال بدنه دارد. ابتدا سعی کنید محل اتصال زمین را با بازرسی پیدا کنید به عبارت دیگر سیم‌پیچی را کاملاً امتحان کنید تا ببینید آیا سیمی به هسته اتصال یافته است. سعی کنید وقتی سرهای آزمایش اتصال دارند تک‌تک سیم‌ها را جلو و عقب ببرید که ببینید چراغ چشمک می‌زند، در این شرایط هر نوع چشمک‌زدن چراغ نشان می‌دهد که نقطه‌ی اتصالی موقتاً تغییر مکان داده و معمولاً در نقطه اتصالی جرقه‌ای مشاهده می‌شود.

اتصـال زمین: در سیم‌پیچ‌ها
در یک موتور، یک اتصال زمین ممکن است در شرایط کار چندان قابل ملاحظه‌ای نباشد. ولی اتصال زمین از دو یا بیشتر در سیم‌پیچی معادل اتصال کوتاه است که ممکن است فیوز را ذوب کند و یا بسته به گستردگی اتصال زمین ممکن است باعث دود کردن سیم‌پیچی شود. محل ا تصال زمین را با روشی که قبلاً استدلال شد تعیین کرده و سپس با عایق‌کاری مجدد یا سیم‌پیچی مجدد تعمیر می‌نمایند.
اتصال زمین سیم‌پیچی امکان دارد بر اثر تماس به بدن شک وارد کرده و خطرناک باشد توصیه می‌شود بدنه موتورها را تحت شرایطی معین زمین کنید.
سیم‌پیچی آرمیچر و کموتاتور بایستی با دقت اتصال آزمایش شوند. در بعضی موتورهای نگاهدارنده‌ به سپرها اتصال بدنه پیدا می‌کنند. با این ترتیب قبل از این‌که آرمیچر برای اتصال زمین آزمایش شود جاروها بایستی از کموتاتور جدا شوند. اگر در آرمیچر اتصال زمین نمایان شد آزمایش کشف محل آن با روش اندازه‌گیری انجام می‌گردد. ولتاژ تقریبی ۱۰۰۰ولت بین سیم‌پیچی و زمین اعمال می‌شود که ممکن است در نقطه اتصالی جرقه زده و محل آن را نشان دهد.
قبل از این‌که بتوان موتور را برای اتصال زمین آزمایش کرد باید تمام سرهای خارجی را از آن قطع کرد. این کار مخصوصاً برای موتوری که تحت عمل بوده انجام می‌گردد.
روش لامپ برای آزمایش موتور کمپوند بکار می‌رود که برای هر نوع موتور d-c نیز قابل استفاده می‌باشد.

 

پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۶.
افزودن نظر

اطمینان به اینکه تمام خطاهای الکتریکی با این فیوزها شناسایی شده و حفاظت می شود بسیار خطرناک است! همیشه اتصال کوتاه یا اتصال بدنه هایی که رخ می دهد با فیوزهای معمولی قابل شناسایی نبوده و به سیستم های حفاظتی بیشتری نیاز دارد.

خطای الکتریکی چیست؟

برق یک انرژی حیاتی اما بسیار خطرناک است. ما نمی توانیم این انرژی را ببینیم، بو کنیم و یا میزان آن را با حس لامسه تشخیص دهیم. از طرفی سرعت این انرژی حدودا با سرعت نور برابر بوده و هر نوع تماسی با این انرژی می تواند مرگبار باشد.

برق برای جاری شدن به مسیر خاصی نیاز دارد. مسیر عبور برق از کابل ها، سیم ها و لوازم برقی تشکیل شده است و کامل مشخص است. هرگاه انرژی برق از این مسیرها خارج شود می تواند صدمات شدیدی ایجاد کند. پس به صورت کلی، خارج شدن برق از مسیر اصلی آن خطای الکتریکی نام دارد.

به عبارت دیگر، یک وضعیت غیر طبیعی در سیستم الکتریکی رخ می دهد که به تجهیزات الکتریکی آسیب می رساند و جریان طبیعی الکتریکی را مختل می کند.این خطا، مقاومت عایق بین هادی های فاز و زمین یا هر صفحه زمین اطراف رسانا را کاهش می دهد. همچنین باعث کاهش امپدانس (خاصیت مدار برای مخالفت با جریان) بین رساناها و زمین می شود که در پی آن جریان الکتریکی کوتاه نشتی در سیستم جریان می یابد و به تجهیزات سیستم قدرت آسیب می رساند.احتمال خرابی یا بروز خطای غیر طبیعی بیشتر در خطوط انتقال است. حدود نیمی از خطاهایی که در سیستم برق رخ می دهند، مربوط به خطای خط انتقال است.

انواع خطاهای الکتریکی:

اتصال کوتاه

اتصال زمین یا اتصال بدنه

اتصال کوتاه:

وسایل و تجهیزات الکتریکی با توجه به توان آن ها دارای مقاومت خاصی در برابر عبور جریان هستند. یعنی وقتی شما یک تلوزیون را به پریز برق متصل می کنید، میزان انرژی کاملا مشخصی از آن عبور خواهد کرد. اگر مقاومت مسیر عبور جریان بسیار کم و یا صفر شود، میزان جریان بسیار بالا رفته و می تواند اثرات حرارتی و مکانیکی شدیدی ایجاد کند. اگر این حالت به سرعت شناسایی نشده و از شبکه برق جدا نشود حوادث ناگواری مانند آتش سوزی، سوختگی الکتریکی، برقگرفتگی و … رخ خواهد داد.

طبق تعریف،  اتصال هادی های حامل جریان به هم به صورت مستقیم و یا توسط مقاومت های کم را اتصال کوتاه می نامیم. این نوع خطا با انواع فیوزها و بریکرها قابل شناسایی بوده و می توانند حفاظت شوند.

اتصال زمین:

بر خلاف اتصال کوتاه که همیشه شدید بوده و با فیوزها شناسایی می شود، خطای زمین می تواند رخ بدهد و ما از آن بی خبر باشیم. خطای زمین طبق تعریف جاری شدن برق از مسیر کم مقاومت و یا با مقاومت بالا به زمین است. این خطا می تواند بر اثر اتصال مستقیم هادی فاز با زمین یا از طریق بدنه ی تجهیزات رخ بدهد.

خطای زمین هم به اندازه ی خطای اتصال کوتاه می تواند تهدید کننده باشد. این خطا معمولا باعث آتش سوزی و برقگرفتگی شده و در تجهیزات داخل منازل مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی، یخچال و … بسیار زیاد رخ می دهد.

انواع خطا در سیستم قدرت

خطاهای الکتریکی در سیستم قدرت سه‌فاز، در دو نوع اصلی طبقه‌بندی می‌شوند: خطای مدار باز و خطای اتصال کوتاه. علاوه بر این، این خطاها خود به دو دسته متقارن و نامتقارن تقسیم می‌شوند. در ادامه، درباره این خطا‌ها توضیح خواهیم داد.

خطای مدار باز

این نوع خطا به دلیل وقوع خطا در یک یا چند هادی رخ می‌دهد. شکل زیر خطای مدار باز را برای خطوط تکفاز، دوفاز و سه‌فاز نشان می‌دهد.

خطاهای مدار باز

رایج‌ترین عوامل این نوع خطاها، خطاهای کابل‌ها و خطوط هوایی، و خطای یک یا چند فاز از مدارشکن‌ها و نیز ذوب شدن یک فیوز یا هادی در یک یا چند فاز است. خطاهای مدار باز، خطای سری نیز نامیده می‌شوند. این نوع خطاها، جز خطای سه‌فاز، نامتقارن یا نامتعادل هستند.

یک خط انتقال را قبل از وقوع خطای مدار باز در نظر بگیرید که با یک بار متعادل کار می‌کند. اگر یکی از فازها ذوب شود، بار واقعی روی ژنراتور کاهش یافته و سبب بالا رفتن شتاب و در نتیجه، چرخیدن آن در کمی بالاتر از سرعت سنکرون می‌شود. این اضافه سرعت سبب اضافه ولتاژ در سایر خطوط انتقال می‌شود. بنابراین، شرایط مدار باز تکفاز و دو فاز می‌توانند منجر به عدم تعادل ولتاژها و جریان‌های سیستم قدرت شوند که سبب وقوع آسیب‌های بزرگی در تجهیزات خواهد شد.

از علل ایجاد خطای مدار باز، می‌توان به هادی‌های شکسته و عملکرد نادرست مدارشکن در یک فاز یا بیشتر از آن اشاره کرد. این نوع خطا، اثرات زیر را در پی خواهد داشت:

 • عملکرد غیرعادی سیستم
 • خطر برای اشخاص و حیوانات
 • فرا رفتن ولتاژ‌ از مقادیر نامی در بخش‌هایی از شبکه، که خود موجب خطای عایق و وقوع خطای اتصال کوتاه می‌شود.

اگرچه خطاهای مدار باز ممکن است نسبت به خطاهای اتصال کوتاه زمان بیشتری طول بکشند، اما باید آن‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن حذف کرد تا از آسیب‌های بزرگ‌تر جلوگیری شود.

خطای اتصال کوتاه

اتصال کوتاه را می‌توان به عنوان یک اتصال غیرعادی با امپدانس بسیار پایین بین دو نقطه با ولتاژهای مختلف (چه عمدی و چه سهوی) تعریف کرد. این نوع خطا، شایع‌ترین و شدیدترین نوع خطا است، که سبب عبور یک جریان ناگهانی بسیار بزرگ از تجهیزات یا خطوط انتقال می‌شود. اگر این خطاها، حتی در یک دوره کوتاه، برقرار بمانند، منجر به خسارات بزرگی به تجهیزات خواهند شد.

خطاهای اتصال کوتاه، خطای شنت یا موازی نیز نامیده می‌شوند. این خطاها به دلیل از بین رفتن خاصیت عایقی بین هادی‌های فاز یا بین هادی‌های فاز و زمین یا هر دو به وجود می‌آیند. خطاهای اتصال کوتاه مختلف، شامل سه فاز به زمین، سه فاز با هم و جدا از زمین، فاز به فاز،‌ یک فاز به زمین، دو فاز به زمین و فاز به فاز به علاوه یک فاز به زمین در شکل زیر نشان داده شده‌اند.

خطای اتصال کوتاه

خطای سه فاز به هم و جدا از زمین، و سه فاز، خطاهای اتصال کوتاه متعادل یا متقارن هستند، در حالی که سایر خطاها نامتقارن هستند. عوامل داخلی و خارجی می‌توانند سبب ایجاد خطاهای اتصال کوتاه شوند:

 • عوامل داخلی، شامل خرابی خطوط انتقال یا تجهیزات، استهلاک عایق، خرابی عایق ژنراتور، ترانسفورماتور و سایر تجهیزات الکتریکی است.
 • عوامل خارجی، شامل اضافه بار تجهیزات، خرابی عایق‌ها در اثر صاعقه‌های ناگهانی و در حالت کلی، آسیب‌دیدگی مکانیکی است.

این نوع خطا، اثرات زیر را در پی خواهد داشت:

 • آرک زدن، که می‌تواند منجر به آتش‌سوزی و انفجار در تجهیزاتی مانند ترانسفورماتورها و مدارشکن‌ها شود.
 • جریان‌های غیرعادی که سبب می‌شوند تجهیزات گرم شوند و در نتیجه از طول عمر عایق آن‌ها کاسته شود.
 • ولتاژهای کاری سیستم ممکن است نسبت به مقدار مطلوب خود بالاتر یا پایین‌تر روند، که این موضوع منجر به اثرات مخرب در سرویس‌دهی سیستم قدرت به مشترکان می‌شود.
 • تا زمانی که خطای اتصال کوتاه باقی بماند، پخش توان شدیداً محدود یا متوقف می‌شود.

خطاهای متقارن و نامتقارن

همان‌طور که در بالا گفتیم، خطاها اغلب در دو دسته مدار باز و اتصال کوتاه تقسیم‌بندی می‌شوند که خود می‌توانند متقارن یا نامتقارن باشند. در ادامه، این دو دسته را توضیح می‌دهیم.

خطاهای متقارن

یک خطای متقارن، باعث ایجاد جریان‌های خطای متقارن می‌شود که ۱۲۰ درجه نسبت به هم اختلاف فاز دارند. خطای متقارن، خطای متعادل نیز نامیده می‌شود. این خطا در هرسه فاز به طور همزمان و به صورت اتصال کوتاه رخ می‌دهد. در واقعیت، این خطاها نسبت به خطاهای نامتقارن به ندرت رخ می‌دهند. دو دسته خطا متقارن، خطای خط به خط به خط (L-L-L) و خطای خط به خط به خط به زمین (L-L-L-G) هستند که در شکل زیر نشان داده شده است.

خطای متقارن

سهم وقوع خطای متقارن شدید از کل خطاهای سیستم ۲ تا ۵ درصد است. هرچند، اگر این خطاها رخ دهند، حتی اگر سیستم در وضعیت متعادل باقی بماند، سبب یک آسیب بسیار بزرگ به تجهیزات خواهد شد. تحلیل این نوع خطاها برای انتخاب ظرفیت قطع مدارشکن‌ها، انتخاب رله‌های تنظیم فاز و سایر تجهیزات حفاظتی ضروری است. این خطاها در هر فاز و با استفاده از ماتریس امپدانس شین یا قضیه تونن تحلیل می‌شوند.

خطاهای نامتقارن

رایج‌ترین خطاهایی که در شبکه سیستم قدرت رخ می‌دهند، خطاهای نامتقارن هستند. این نوع خطاها منجر به جریان‌های خطای نامتقارن می‌شوند (اندازه‌های مختلف با جابه‌جایی فاز نابرابر دارند). خطاهای نامتقارن خطای نامتعادل نیز نامیده می‌شوند، زیرا منجر به جریان‌های نامتعادل در سیستم می‌شوند. طبق آنچه در بالا گفتیم، خطاهای نامتقارن شامل هر دو خطای مدار باز (شرایط باز شدن یک فاز یا دو فاز) و خطاهای اتصال کوتاه (به جز L-L-L-G و L-L-L) هستند.

در شکل زیر، سه نوع خطای متقارن نشان داده شده است که به دلیل شرایط اتصال کوتاه رخ می‌دهند.

خطای نامتقارن

خطای خط به زمین (L-G) یکی از رایج‌ترین خطاها و رخدادهایی است که ۷۰ تا ۸۰ درصد خطاهایی که در سیستم قدرت رخ می‌دهند از این نوع هستند. این خطا موجب اتصال کوتاه بین خط و زمین می‌شود و در مقایسه با سایر خطاها خطر کمتری دارد.

خطای خط به خط زمانی رخ می‌دهد که یک هادی حامل جریان با هادی دیگری که حامل جریان است تماس پیدا کند. بادهای شدید اصلی‌ترین عامل این نوع خطا هستند که موجب چرخش خطوط هوایی و برخورد آن‌ها با یکدیگر می‌شود. این نوع خطا خطر کمتری دارد و در ۱۵ تا ۲۰ درصد مواقع نسبت به کل خطاها رخ می‌دهد.

خطاهای نامتقارن با استفاده از روش‌های مؤلفه‌های نامتقارن برای تعیین ولتاژ و جریان در همه بخش‌های سیستم تحلیل می‌شوند. تحلیل این خطاها، در مقایسه با کل خطاهای متقارن، دشوارتر است. این تحلیل برای تعیین اندازه یک مدارشکن جهت مشخص کردن بزرگ‌ترین جریان اتصال کوتاه ضروری است. جریان بزرگ‌تر، معمولاً در هنگام خطای L-G یا L-L اتفاق می‌افتد.

پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۷.
افزودن نظر

خطای الکتریکی چیست؟
برق یک انرژی حیاتی اما بسیار خطرناک است. ما نمی توانیم این انرژی را ببینیم، بو کنیم و یا میزان آن را با
حس المسه تشخیص دهیم. از طرفی سرعت این انرژی حدودا با سرعت نور برابر بوده و هر نوع تماسی با این
انرژی می تواند مرگبار باشد. قبل از هرگونه اقدامی باید انواع خطاهایی که ممکن است در منزل رخ بدهد را
شناسایی کنیم اما واقعا تعریف خطای الکتریکی چیست؟
برق برای جاری شدن به مسیر خاصی نیاز دارد. مسیر عبور برق از کابل ها، سیم ها و لوازم برقی تشکیل شده
است و کامل مشخص است. هرگاه انرژی برق از این مسیرها خارج شود می تواند صدمات شدیدی ایجاد کند. پس
به صورت کلی، خارج شدن برق از مسیر اصلی آن خطای الکتریکی نام دارد. برای مشخص تر شدن انواع خطاهای
الکتریکی اصطالحاتی تحت عنوان اتصال کوتاه؛ اتصال زمین یا اتصال بدنه نیز تعریف می شوند.
اتصال کوتاه:
وسایل و تجهیزات الکتریکی با توجه به توان آن ها دارای مقاومت خاصی در برابر عبور جریان هستند. یعنی وقتی
شما یک تلوزیون را به پریز برق متصل می کنید، میزان انرژی کامال مشخصی از آن عبور خواهد کرد اما سوال
اینجاست که اگر این مقاومت از بین برود چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اگر مقاومت مسیر عبور جریان بسیار کم و یا صفر شود، میزان جریان بسیار باال رفته و می تواند اثرات حرارتی و
مکانیکی شدیدی ایجاد کند. اگر این حالت به سرعت شناسایی نشده و از شبکه برق جدا نشود حوادث ناگواری
مانند آتش سوزی، سوختگی الکتریکی، برقگرفتگی و … رخ خواهد داد. طبق تعریف اتصال هادی های حامل
جریان به هم به صورت مستقیم و یا توسط مقاومت های کم را اتصال کوتاه می نامیم. این نوع خطا با انواع فیوزها
و بریکرها قابل شناسایی بوده و می توانند حفاظت شوند.

اتصال زمین:
بر خالف اتصال کوتاه که همیشه شدید بوده و با فیوزها شناسایی می شود، خطای زمین می تواند رخ بدهد و ما
از آن بی خبر باشیم. خطای زمین طبق تعریف جاری شدن برق از مسیر کم مقاومت و یا با مقاومت باال به زمین
است. این خطا می تواند بر اثر اتصال مستقیم هادی فاز با زمین یا از طریق بدنه ی تجهیزات رخ بدهد.

خطای زمین هم به اندازه ی خطای اتصال کوتاه می تواند تهدید کننده باشد. این خطا معموال باعث آتش سوزی
و برقگرفتگی شده و در تجهیزات داخل منازل مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی، یخچال و … بسیار زیاد رخ می
دهد.
نصب غیر صحیح، دست کاری، روش های استفاده ی نادرست و نداشتن اطلاعات کافی از تاسیسات الکتریکی، حوادث زیادی را در منازل ایجاد می کند. حادثه الکتریکی می تواند باعث سوختگی، برقگرفتگی، نقص عضو، آتش سوزی و حتی مرگ شود و یکی از مهم ترین روش های حفاظت از خود و خانواده در مقابل این گونه حوادث، افزایش اطلاعات ایمنی در منازل است.

پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۷.
افزودن نظر

نصب غیر صحیح، دست کاری، روش های استفاده ی نادرست و نداشتن اطلاعات کافی از تاسیسات الکتریکی، حوادث زیادی را در منازل ایجاد می کند. حادثه الکتریکی می تواند باعث سوختگی، برقگرفتگی، نقص عضو، آتش سوزی و حتی مرگ شود و یکی از مهم ترین روش های حفاظت از خود و خانواده در مقابل این گونه حوادث، افزایش اطلاعات ایمنی در منازل است.

با توجه به نوع منزل های مسکونی، اشتراک برق مدل های متنوعی داشته اما در تمام آن ها، کنتور برق درگاه اصلی ورودی آن است. در کنار کنتور از یک فیوز اصلی در مدل های مختلف مانند فیوزهای ذوب شونده، آلفا، میناتوری، یا ترکیب مینیاتوری با بریکر نشتی جریان استفاده می شود.

در صورت بروز اتصال کوتاه شدید و کامل در داخل منزل این فیوزها یا بریکرها عمل کرده و برق کل یا بخشی از منزل را قطع می کنند اما اطمینان به اینکه تمام خطاهای الکتریکی با این فیوزها شناسایی شده و حفاظت می شود بسیار خطرناک است! همیشه اتصال کوتاه یا اتصال بدنه هایی که رخ می دهد با فیوزهای معمولی قابل شناسایی نبوده و به سیستم های حفاظتی بیشتری نیاز دارد. در ادامه با خطاها و ملزومات ایمنی الکتریکی در منازل آشنا می شویم.

خطای الکتریکی :

برق یک انرژی حیاتی اما بسیار خطرناک است. ما نمی توانیم این انرژی را ببینیم، بو کنیم و یا میزان آن را با حس لامسه تشخیص دهیم. از طرفی سرعت این انرژی حدودا با سرعت نور برابر بوده و هر نوع تماسی با این انرژی می تواند مرگبار باشد. قبل از هرگونه اقدامی باید انواع خطاهایی که ممکن است در منزل رخ بدهد را شناسایی کنیم اما واقعا تعریف خطای الکتریکی چیست؟

برق برای جاری شدن به مسیر خاصی نیاز دارد. مسیر عبور برق از کابل ها، سیم ها و لوازم برقی تشکیل شده است و کامل مشخص است. هرگاه انرژی برق از این مسیرها خارج شود می تواند صدمات شدیدی ایجاد کند. پس به صورت کلی، خارج شدن برق از مسیر اصلی آن خطای الکتریکی نام دارد. برای مشخص تر شدن انواع خطاهای الکتریکی اصطلاحاتی تحت عنوان اتصال کوتاه؛ اتصال زمین یا اتصال بدنه نیز تعریف می شوند.

نصب غیر صحیح، دست کاری، روش های استفاده ی نادرست و نداشتن اطلاعات کافی از تاسیسات الکتریکی، حوادث زیادی را در منازل ایجاد می کند. حادثه الکتریکی می تواند باعث سوختگی، برقگرفتگی، نقص عضو، آتش سوزی و حتی مرگ شود و یکی از مهم ترین روش های حفاظت از خود و خانواده در مقابل این گونه حوادث، افزایش اطلاعات ایمنی در منازل است.

با توجه به نوع منزل های مسکونی، اشتراک برق مدل های متنوعی داشته اما در تمام آن ها، کنتور برق درگاه اصلی ورودی آن است. در کنار کنتور از یک فیوز اصلی در مدل های مختلف مانند فیوزهای ذوب شونده، آلفا، میناتوری، یا ترکیب مینیاتوری با بریکر نشتی جریان استفاده می شود.

در صورت بروز اتصال کوتاه شدید و کامل در داخل منزل این فیوزها یا بریکرها عمل کرده و برق کل یا بخشی از منزل را قطع می کنند اما اطمینان به اینکه تمام خطاهای الکتریکی با این فیوزها شناسایی شده و حفاظت می شود بسیار خطرناک است! همیشه اتصال کوتاه یا اتصال بدنه هایی که رخ می دهد با فیوزهای معمولی قابل شناسایی نبوده و به سیستم های حفاظتی بیشتری نیاز دارد. در ادامه با خطاها و ملزومات ایمنی الکتریکی در منازل آشنا می شویم.

اتصال کوتاه:

وسایل و تجهیزات الکتریکی با توجه به توان آن ها دارای مقاومت خاصی در برابر عبور جریان هستند. یعنی وقتی شما یک تلوزیون را به پریز برق متصل می کنید، میزان انرژی کاملا مشخصی از آن عبور خواهد کرد اما سوال اینجاست که اگر این مقاومت از بین برود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر مقاومت مسیر عبور جریان بسیار کم و یا صفر شود، میزان جریان بسیار بالا رفته و می تواند اثرات حرارتی و مکانیکی شدیدی ایجاد کند. اگر این حالت به سرعت شناسایی نشده و از شبکه برق جدا نشود حوادث ناگواری مانند آتش سوزی، سوختگی الکتریکی، برقگرفتگی و … رخ خواهد داد. طبق تعریف اتصال هادی های حامل جریان به هم به صورت مستقیم و یا توسط مقاومت های کم را اتصال کوتاه می نامیم. این نوع خطا با انواع فیوزها و بریکرها قابل شناسایی بوده و می توانند حفاظت شوند.

 

اتصال زمین:

بر خلاف اتصال کوتاه که همیشه شدید بوده و با فیوزها شناسایی می شود، خطای زمین می تواند رخ بدهد و ما از آن بی خبر باشیم. خطای زمین طبق تعریف جاری شدن برق از مسیر کم مقاومت و یا با مقاومت بالا به زمین است. این خطا می تواند بر اثر اتصال مستقیم هادی فاز با زمین یا از طریق بدنه ی تجهیزات رخ بدهد.

خطای زمین هم به اندازه ی خطای اتصال کوتاه می تواند تهدید کننده باشد. این خطا معمولا باعث آتش سوزی و برقگرفتگی شده و در تجهیزات داخل منازل مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی، یخچال و … بسیار زیاد رخ می دهد.

 

پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۷.
افزودن نظر

به صورت کلی، خارج شدن برق از مسیر اصلی آن خطای الکتریکی نام دارد. برای مشخص تر شدن انواع خطاهای الکتریکی اصطلاحاتی تحت عنوان اتصال کوتاه؛ اتصال زمین یا اتصال بدنه نیز تعریف می شوند.

اتصال کوتاه: وسایل و تجهیزات الکتریکی با توجه به توان آن ها دارای مقاومت خاصی در برابر عبور جریان هستند. یعنی وقتی شما یک تلوزیون را به پریز برق متصل می کنید، میزان انرژی کاملا مشخصی از آن عبور خواهد کرد اما سوال اینجاست که اگر این مقاومت از بین برود چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اگر مقاومت مسیر عبور جریان بسیار کم و یا صفر شود، میزان جریان بسیار بالا رفته و می تواند اثرات حرارتی و مکانیکی شدیدی ایجاد کند. اگر این حالت به سرعت شناسایی نشده و از شبکه برق جدا نشود حوادث ناگواری رخ خواهد داد .طبق تعریف اتصال هادی های حامل …مانند آتش سوزی، سوختگی الکتریکی، برقگرفتگی و جریان به هم به صورت مستقیم و یا توسط مقاومت های کم را اتصال کوتاه می نامیم .این نوع خطا با انواع فیوزها و بریکرها قابل شناسایی بوده و می توانند حفاظت شوند.

اتصال زمین: بر خلاف اتصال کوتاه که همیشه شدید بوده و با فیوزها شناسایی می شود، خطای زمین می تواند رخ بدهد و ما از آن بی خبر باشیم. خطای زمین طبق تعریف جاری شدن برق از مسیر کم مقاومت و یا با مقاومت بالا به زمین است. این خطا می تواند بر اثر اتصال مستقیم هادی فاز با زمین یا از طریق بدنه ی تجهیزات رخ بدهد.
خطای زمین هم به اندازه ی خطای اتصال کوتاه می تواند تهدید کننده باشد. این خطا معمولا باعث آتش سوزی بسیار زیاد رخ می … و برقگرفتگی شده و در تجهیزات داخل منازل مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی، یخچال و دهد.

اغلب برق گرفتگی در مواقعی که پوشش سیم های برق پاره شده و یا معیوب بوده و یا شکافی در آن ایجاد شده باشد اتفاق می افتد. همچنین، ممكن است پوشش سیم های داخلی موتورها با دستگاه های الکتریکی سائیده یا سوخته شود و در اثر تماس با بدنه دستگاه خطراتی ایجاد کند. این مورد بیشتر در موتورهای الکتریکی یا دستگاه هایی که متحرک باشند پیش می آید.

اگر شدت جریان عبوری از بدن ۲۵ میلی آمپر تجاوز کند در هنگام عبور جریان الکتریکی از بدن سبب مرگ فرد خواهد شد مقاومت بدن فرد در مقابل عبور جریان الکتریکی متفاوت است و از ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ اهم و بیشتر می باشد.

این اختلاف مقاومت به طبیعت فرد و شرایط محیطی که در آن قرار گرفته بستگی دارد. به طور مثال اگر پوست فرد خشک باشد مقاومت بدنش در مقابل عبور جریان الکتریکی بیشتر از زمانی است که پوست وی مرطوب می باشد. در شرایط نامناسب و در مواردی که تدابیر حفاظتی کامل اتخاذ نشده باشد، یک اختلاف پتانسیل ۱۵ تا ۲۰ ولت ممکن است برای شخص خطرناک باشد ، البته مدت عبور و نوع جریان الکتریکی نیز در شدت برق گرفتگی دخالت دارد.

اگر در دستگاه هایی که با فشار ضعیف (۲۴ ولت) کار می کنند اتصال بدنه به وجود آید ممکن است به افرادی که به جریان الکتریکی حساسیت دارند، آسیب برساند.

زیرا اگر مقاومت بدن فرد در حدود ۵۰۰ اهم باشد جریانی معادل ۰/۰۴۸ آمپر از بدن عبور کرده و چون میزان آن از حد ۰/۰۲۵ آمپر بیشتر است باعث مرگ او خواهد شد.

پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۷.
افزودن نظر

نصب غیر صحیح، دست کاری، روش های استفاده ی نادرست و نداشتن اطلاعات کافی از تاسیسات الکتریکی، حوادث زیادی را در منازل ایجاد می کند. حادثه الکتریکی می تواند باعث سوختگی، برقگرفتگی، نقص عضو، آتش سوزی و حتی مرگ شود و یکی از مهم ترین روش های حفاظت از خود و خانواده در مقابل این گونه حوادث، افزایش اطلاعات ایمنی در منازل است.

با توجه به نوع منزل های مسکونی، اشتراک برق مدل های متنوعی داشته اما در تمام آن ها، کنتور برق درگاه اصلی ورودی آن است. در کنار کنتور از یک فیوز اصلی در مدل های مختلف مانند فیوزهای ذوب شونده، آلفا، میناتوری، یا ترکیب مینیاتوری با بریکر نشتی جریان استفاده می شود.

در صورت بروز اتصال کوتاه شدید و کامل در داخل منزل این فیوزها یا بریکرها عمل کرده و برق کل یا بخشی از منزل را قطع می کنند اما اطمینان به اینکه تمام خطاهای الکتریکی با این فیوزها شناسایی شده و حفاظت می شود بسیار خطرناک است! همیشه اتصال کوتاه یا اتصال بدنه هایی که رخ می دهد با فیوزهای معمولی قابل شناسایی نبوده و به سیستم های حفاظتی بیشتری نیاز دارد.

خطای الکتریکی چیست؟

برق یک انرژی حیاتی اما بسیار خطرناک است. ما نمی توانیم این انرژی را ببینیم، بو کنیم و یا میزان آن را با حس لامسه تشخیص دهیم. از طرفی سرعت این انرژی حدودا با سرعت نور برابر بوده و هر نوع تماسی با این انرژی می تواند مرگبار باشد. قبل از هرگونه اقدامی باید انواع خطاهایی که ممکن است در منزل رخ بدهد را شناسایی کنیم اما واقعا تعریف خطای الکتریکی چیست؟

برق برای جاری شدن به مسیر خاصی نیاز دارد. مسیر عبور برق از کابل ها، سیم ها و لوازم برقی تشکیل شده است و کامل مشخص است. هرگاه انرژی برق از این مسیرها خارج شود می تواند صدمات شدیدی ایجاد کند. پس به صورت کلی، خارج شدن برق از مسیر اصلی آن خطای الکتریکی نام دارد. برای مشخص تر شدن انواع خطاهای الکتریکی اصطلاحاتی تحت عنوان اتصال کوتاه؛ اتصال زمین یا اتصال بدنه نیز تعریف می شوند.

اتصال کوتاه:

وسایل و تجهیزات الکتریکی با توجه به توان آن ها دارای مقاومت خاصی در برابر عبور جریان هستند. یعنی وقتی شما یک تلوزیون را به پریز برق متصل می کنید، میزان انرژی کاملا مشخصی از آن عبور خواهد کرد اما سوال اینجاست که اگر این مقاومت از بین برود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر مقاومت مسیر عبور جریان بسیار کم و یا صفر شود، میزان جریان بسیار بالا رفته و می تواند اثرات حرارتی و مکانیکی شدیدی ایجاد کند. اگر این حالت به سرعت شناسایی نشده و از شبکه برق جدا نشود حوادث ناگواری مانند آتش سوزی، سوختگی الکتریکی، برقگرفتگی و … رخ خواهد داد. طبق تعریف اتصال هادی های حامل جریان به هم به صورت مستقیم و یا توسط مقاومت های کم را اتصال کوتاه می نامیم. این نوع خطا با انواع فیوزها و بریکرها قابل شناسایی بوده و می توانند حفاظت شوند.

چه حوادث الکتریکی در منازل رخ می دهد؟

 

اتصال زمین:

بر خلاف اتصال کوتاه که همیشه شدید بوده و با فیوزها شناسایی می شود، خطای زمین می تواند رخ بدهد و ما از آن بی خبر باشیم. خطای زمین طبق تعریف جاری شدن برق از مسیر کم مقاومت و یا با مقاومت بالا به زمین است. این خطا می تواند بر اثر اتصال مستقیم هادی فاز با زمین یا از طریق بدنه ی تجهیزات رخ بدهد.

خطای زمین هم به اندازه ی خطای اتصال کوتاه می تواند تهدید کننده باشد. این خطا معمولا باعث آتش سوزی و برقگرفتگی شده و در تجهیزات داخل منازل مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی، یخچال و … بسیار زیاد رخ می دهد.

 

چه حوادث الکتریکی در منازل رخ می دهد؟

 

حفاظت الکتریکی در منازل

برای مقابله با خطاهای الکتریکی باید از سیستم های ترکیبی استفاده کنیم. یعنی استفاده ی تنها از یک تجهیز حفاظتی کافی نبوده و نمی تواند تمام خطاها را پوشش بدهد. اصلی ترین سیستم های حفاظتی در منازل حفاظت در برابر اضافه جریان، حفاظت در برابر نشتی جریان و سیستم ارت یا اتصال زمین می باشد.

سیستم ارت یا زمین:

عملکرد صحیح تجهیزات حفاظتی مانند بریکرهای اضافه جریان و بریکر نشتی جریان تا حد زیادی وابسته به سیستم ارت یا اتصال زمین در منازل است. به این منظور باید در سیم کشی منازل از هادی سوم در کنار هادی فاز و نول استفاده کرد. این هادی که معمولا به رنگ سبز و زرد است در نهایت به چاه ارت درمنزل یا مجتمع متصل خواهد شد.

چه حوادث الکتریکی در منازل رخ می دهد؟

لوازم برقی استاندارد که نیاز به سیستم اتصال زمین دارند، معمولا دارای دوشاخه های خاصی هستند که علاوه بر اتصال سیم فاز و نول، محلی برای اتصال سیم زمین نیز دارند. با این کار اگر از پریز و سیم زمین استفاده کرده باشیم، با وصل دوشاخه تجهیزات اتصال زمین آن ها نیز دایر خواهد شد.

 

چه حوادث الکتریکی در منازل رخ می دهد؟

در بعضی از تجهیزات ممکن است محل دیگری برای اتصال زمین درنظر گرفته شده باشد. این محل با علامت زیر مشخص شده و باید به سیم زمین متصل شود.

 

چه حوادث الکتریکی در منازل رخ می دهد؟

حفاظت در برابر اضافه جریان:

اتصال کوتاه یا اتصال مستقیم سیم فاز به سیم زمین باعث عبور جریان شدیدی از مدار می شود. این جریان اگر به سرعت شناسایی و قطع نشود می تواند باعث بالارفتن شدید دما و آتش سوزی در سیم ها شود. برای شناسایی این خطا در منازل از فیوزهای ذوب شونده و یا بریکرها استفاده می شود. بهترین و پرکاربرد ترین بریکرها در منازل از نوع میناتوری هستند. در این قسمت می توانید معرفی و اجزای داخلی بریکر های مینیاتوری را مشاهده کنید.

توصیه می شود سیم کشی هر بخش از منزل جدا بوده و توسط یک بریکر مناسب محافظت شود. به عنوان مثال سیم کشی روشنایی هر اتاق، پریز های هر اتاق، سیستم تهویه مانند کولر، پکیچ و … به صورت جداگانه احداث شده و در بهترین نقطه از منزل یک تابلوی توزیع کوچک برای قرار گیری بریکر ها در نظر گرفته شود. بریکرها دارای مشخصه های حفاظتی متفاوتی هستند و ما باید بهترین نوع آن ها را برای مدار انتخاب کنیم.

حفاظت در برابر نشتی جریان:

آیا مجاز هستیم هر نوع بریکر نشتی جریان را در مدارهای مختلف استفاده کنیم؟ جواب این سوال ها منفی است.

بریکرهای نشتی جریان نیز دارای تیپ های مختلفی هستند اما این مدل ها با بریکرهای میناتوری کاملا متفاوت است. بریکرهای نشتی جریان از نظر میزان جریان نشتی، زمان قطع و شناسایی نوع جریان خطا گروه بندی می شوند. برای مدارهای مختلف باید مسائل ایمنی در نظر گرفته شده و بر اساس آن از بین تیپ های مختلف بریکر نشتی جریان بهترین گزینه انتخاب شود. به عنوان مثال این بریکرها از نظر میزان جریان نشتی به گروه های ۱۰ میلی آمپر، ۳۰ میلی آمپر، ۱۰۰ میلی آمپر، ۳۰۰ میلی آمپر و ۱ آمپر و از نظر شناسایی نوع جریان به گروه های AC و A و B و … تقسیم می شوند.

دیگر نکات ایمنی:

علاوه بر سیستم ها و تجهیزات ذکر شده، می توان یا انجام این موارد از حادثه های الکتریکی در منازل جلوگیری کرد. لطفا این نکات را مطالعه کرده و به خانواده ی خود نیز آموزش دهید:

 • پریزهای برق را با کاورهای مناسب بپوشانید. برخی از پریزها دارای سیستم ایمنی در برابر ورود اجسام خارجی به غیر از دوشاخه های استاندارد مانند میخ، سنجاق و … هستند. نصب این نوع از پریزها در منازلی که اطفال و یا حیوانات خانگی وجود دارد توصیه می شود.
 • سیم های سیار و یا سیم های بلند لوازم الکتریکی را دور از دسترس اطفال، حیوانات خانگی قرار داده و مراقب باشید تا زیر لوازم مانند مبل، کمد و یا لای درب ها و در مسیر رفت و آمد قرار نگیرند. له شدن سیم ها و آسیب دیدن عایق آن ها می تواند باعث برقگرفتگی و آتش سوزی شود.
 • عوامل ظاهری مانند جرقه زدن و یا گرما در کلیدها، پریزها و دیگر لوازم الکتریکی به سرعت باید مورد بررسی قرار بگیرند. این موارد در صورت رفع نشدن به سادگی باعث قطع فیوزها و یا آتش سوزی می شوند.
 • هنگام استفاده از مبدل ها و یا چندراهی های برق مراقب اضافه بار باشید. اتصال بیش از حد لوازم یا لوازم پر مصرف به این چند راهی ها می تواند باعث آتش سوزی شود.
 • از وارد کردن لوازم فلزی به داخل تجهیزات الکتریکی پرهیز کنید. این کار می تواند باعث برقگرفتگی شود.
 • مسیر عبور سیم های برق نباید گرم بوده و یا در معرض رطوبت قرار بگیرند.
 • هرگز با دست های مرطوب تجهیزات الکتریکی، کلید، پریز و … را لمس نکنید.
 • بخاری، توستر و دیگر تجهیزات برقی گرما زا را بدون حضور خود روشن نگه ندارید. اشکال در این سیستم ها می تواند فاجعه آمیز باشد.
 • از پریزهای داخل حمام، نزدیک سینک ظرف شویی و محیط هایی که احتمال پاشش آب وجود دارد استفاده نکنید.
 • هر قسمت از منزل باید فیوزهای جداگانه و در بهترین حالت محافظ های نشتی جریان جداگانه داشته باشد.
 • برای آشپزخانه، حمام، استخر و … حتما از بریکرهای نشتی جریان استفاده کنید.
 • هرگز بدون اطلاعات لازم اقدام به تعمیر و یا دستکاری تجهیزات الکتریکی نپردازید. این کارها فقط باید توسط متخصصین برق انجام شود.

حوادت ناشی از الکتریسیته : طبیعت و اهمیت
الف) اصطلاح شناسی
برق گرفتگی : یعنی همه حوادث الکتریکی اعم از مرگ آور یا غیر مرگبار , برق گرفتگی می ت.اند به معنای یک تکان و لرزش ساده تا شوک قلبی منجر به مرگ شود.
برق زدگی : یک حادثه مرگ آوری که منشأ الکتریکی داشته باشد.
فیبراسیون قلبی : که ممکن است در ادامه برق گرفتگی عارض شود و غبارت از حالتی گذرا برای ارگانیزم انسانی که می توان ؤمرگ ظاهریژ نامیدش و متناظر است با ضربان نامنظم قلب
ب) طبقه بندی
گروه اول :
برق زدگی یا برق زدگی ناشی از حالت طولانی فیبراسیون , این گروه از حوادث مربوط به جریان تحت ولتاژ پایین یا جریان با شدت ضعیف است که با عبور در بدن در زمان بسیار کوتاه به وجود می آید.
گروه دوم :
برق زدگی همراه ، جراحات – داخلی و خارجی توسط یک جریان الکتریکی با شدت کافی و درمدت یک زمان طولانی است.
این مورد برای جریان های تحت فشار قوی عمومی تر است.
توجه : حادثه الکتریکی معمول تر حادثه ای ناشی از ولتاژ پایین است که در گروه اول قرار می گیرد و علت آن می تواند ناشی از تماس بین هادی ها و یا بین هادی و زمین باشد. بدنه فلزی خود وسیله می تواند در این تماس درگیر باشد.

اثر غیرمستقیم جریان :
گروه سوم :
جریان از داخل بدن عبور نمی کند. مثل حادثه ناشی از قوس الکتریکی ، عموماً منجر به مرگ نشده ، ولی می تواند ایجاد جرحات شدید خارجی در بدن نماید.
گروه چهارم :
بدن تحت تإثیر جریان های ایجاد شده توسط میدان الکتریکی مربوط به جریان اصلی قرار می گیرد (ولتاژهای پایین تر از kv 220)

اثرات پاتوفیزیولوژیک
اثرات حرارتی برق (اثر ژول):
این اثر موجب جراحات و سوختگی های داخلی و خاجی در بدن می گردد. برق گرفتگی بدون از دست دادن حواس که می تواند از سوزن شدن ساده بدون اثرات بعدی تا اقباض شدید عضلات ناشی از تشنج الکتریکی را موجب شود. یک انقباض شدید عضلانی می تواند موجب سقوط اشیاء یا چسبیدن آن ها بر روی هادی گردد.

برق گرفتگی همراه از دست دادن حواس :
(حالت فیبراسیون قلبی) فیبراسیون بطن های قلب از رسیدن خون به سیستم عصبی جلوگیری کرده و موجب لطمات جبران ناپذیری می گردد که پس از چند دقیقه می تواند به مرگ منجر شود ، در این حالت برای نجات فرد حادثه دیدهاز مرگ نیاز حتمی به پرسنل متخصص می باشد.

شرایط ویژه
فیزوپاتولوژی
وجود مایعات با هدایت بسیار زیاد (BB2, BB3, BC4 Suivant NFC 15 – ۱۰۰٫۳۲۲)

اثرات برق زدگی
رختشویخانه ها ، حمام ها ، استخرها (C15 – ۱۰۰, ۷۰۱, ۷۰۲) تعیین گنجایش مایع
حمام بخار طبی (C 15 – ۱۰۰, ۷۵۱) توصیه های (CPBBTP)
کمپ های توریستی (C 15 – ۱۰۰, ۷۰۶)
پالاژهای کنار دریا (C 15 – ۱۰۰, ۷۰۹)
محیط های با هدایت زیاد (C 15 – ۱۰۰, ۷۰۶)

 

پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۷.
افزودن نظر

خطای الکتریکی چیست؟ برق یک انرژی حیاتی اما بسیار خطرناک است. ما نمی توانیم این انرژی را ببینیم، بو کنیم و یا میزان آن را با حس المسه تشخیص دهیم. از طرفی سرعت این انرژی حدودا با سرعت نور برابر بوده و هر نوع تماسی با این انرژی می تواند مرگبار باشد. قبل از هرگونه اقدامی باید انواع خطاهایی که ممکن است در منزل رخ بدهد را شناسایی کنیم اما واقعا تعریف خطای الکتریکی چیست؟ برق برای جاری شدن به مسیر خاصی نیاز دارد. مسیر عبور برق از کابل ها، سیم ها و لوازم برقی تشکیل شده است و کامل مشخص است. هرگاه انرژی برق از این مسیرها خارج شود می تواند صدمات شدیدی ایجاد کند. پس به صورت کلی، خارج شدن برق از مسیر اصلی آن خطای الکتریکی نام دارد. برای مشخص تر شدن انواع خطاهای الکتریکی اصطالحاتی تحت عنوان اتصال کوتاه؛ اتصال زمین یا اتصال بدنه نیز تعریف می شوند.

اتصال کوتاه: وسایل و تجهیزات الکتریکی با توجه به توان آن ها دارای مقاومت خاصی در برابر عبور جریان هستند. یعنی وقتی شما یک تلوزیون را به پریز برق متصل می کنید، میزان انرژی کامال مشخصی از آن عبور خواهد کرد اما سوال اینجاست که اگر این مقاومت از بین برود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر مقاومت مسیر عبور جریان بسیار کم و یا صفر شود، میزان جریان بسیار باال رفته و می تواند اثرات حرارتی و مکانیکی شدیدی ایجاد کند. اگر این حالت به سرعت شناسایی نشده و از شبکه برق جدا نشود حوادث ناگواری مانند آتش سوزی، سوختگی الکتریکی، برقگرفتگی و … رخ خواهد داد. طبق تعریف اتصال هادی های حامل جریان به هم به صورت مستقیم و یا توسط مقاومت های کم را اتصال کوتاه می نامیم. این نوع خطا با انواع فیوزها و بریکرها قابل شناسایی بوده و می توانند حفاظت شوند.

اتصال زمین: بر خالف اتصال کوتاه که همیشه شدید بوده و با فیوزها شناسایی می شود، خطای زمین می تواند رخ بدهد و ما از آن بی خبر باشیم. خطای زمین طبق تعریف جاری شدن برق از مسیر کم مقاومت و یا با مقاومت باال به زمین است. این خطا می تواند بر اثر اتصال مستقیم هادی فاز با زمین یا از طریق بدنه ی تجهیزات رخ بدهد. خطای زمین هم به اندازه ی خطای اتصال کوتاه می تواند تهدید کننده باشد. این خطا معموال باعث آتش سوزی و برقگرفتگی شده و در تجهیزات داخل منازل مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی، یخچال و … بسیار زیاد رخ می دهد

پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۷.
افزودن نظر

سلام؛
به طور کلی، خارج شدن برق از مسیر اصلی آن خطای الکتریکی نام دارد.
در واقع برق برای جاری شدن به مسیر خاصی نیاز دارد. مسیر عبور برق از کابل ها، سیم ها و لوازم برقی تشکیل شده است و کامل مشخص است. هرگاه انرژی برق از این مسیرها خارج شود می تواند صدمات شدیدی ایجاد کند.

اگر مقاومت مسیر عبور جریان بسیار کم و یا صفر شود، میزان جریان بسیار بالا رفته و می تواند اثرات حرارتی و مکانیکی شدیدی ایجاد کند. اگر این حالت به سرعت شناسایی نشده و از شبکه برق جدا نشود حوادث ناگواری مانند آتش سوزی، سوختگی الکتریکی، برقگرفتگی و … رخ خواهد داد.

خطای زمین که به معنای جاری شدن برق از مسیر کم مقاومت و یا با مقاومت بالا به زمین است. این خطا معمولا باعث آتش سوزی و برقگرفتگی شده و در تجهیزات داخل منازل مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی، یخچال و … بسیار زیاد رخ می‌دهد.

پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۱/۱۸.
افزودن نظر

پاسخ شما

برای ارسال سوال, شما باید شرایط و ظوابط و شرایط استفاده از خدمات را قبول کنید