IP65 چیست آیا نشان دهنده کار در محیطهای سخت می باشد؟

بسیاری از تجهیزات اندازه گیری الکترونیکی که در صنعت بکار می رود  دارای IP65 می باشند ، مفهوم آن بطور دقیق چه می باشد ؟ آیا می توان با این مشخصات اگر در دریا بیفتد آیا سالم خواهد ماند. اگر جوابتان منفی باشد چه IP باید داشته باشد تا اگر سالها در دریا بیفتد ، سالم بماند؟

افزودن نظر
6 پاسخ(ها)

درجه حفاظت بین المللی که در زبان انگلیسی International Protection Rating نام دارد، به اختصار IP نوشته می شود، این یک استاندارد بین المللی برای تعیین درجه حفاظتی سیستم های الکترونیکی است. این استاندارد، اطلاعات بیشتری را درباره سطح حفاظتی یک وسیله نسبت به وسایل مشابه آن می دهد که فقط نشان می دهد، این سیستم ضد آب است، دو رقمی بعد از عبارت IP می آیند، که شماره اول نشان دهنده درجه حفاظت در مقابل نفوذ اجسام جامد است و رقم دوم، نشان دهنده درجه حفاظت در مقابل ورود مایعات است. توجه داشته باشید اگر بعد از عبارت IP ، یک علامت X  باشد، یعنی این سیستم هیچ درجه ای از حفاظت های آی پی را ندارد.

مشحصه های عددی گواهینامه IPXY

مشخصه عددی اول (X):

X=0: قسمت های متحرک و یا برق دار دستگاه محافظت نشده اند و در برابر ورود اجسام خارجی به داخل دستگاه هیچگونه حفاظتی وجود ندارد.
X=1: دستگاه در برابر تماس های اتفاقی یا غیر عمدی با قسمت های برق دار یا متحرک حفاظت شده ولی به عمد می توان به قسمت های متحرک و برق دار دستگاه دست زد. در کل می توان گفت دستگاه در برابر ورود اجسام جامد با قطر بزرگ تر از ۵۰ میلیمتر محافظت شده است.
X=2: قسمت های متحرک و یا برق دار داخل دستگاه در مقابل ورود انگشت دست محافظت شده است. به طور کلی می توان گفت دستگاه در مقابل اجسام جامد با قطر بزرگ تر از ۱۲ میلیمتر مقاوم است.
X=3: قسمت های متحرک و یا برق دار داخل دستگاه در مقابل ورود سیم، ابزار و هر جسم جامد با قطر بزرگ تر از ۲٫۵ میلیمتر محافظت شده است. به طور کلی می توان گفت دستگاه در مقابل اجسام جامد با قطر بزرگ تر از ۲٫۵ میلیمتر مقاوم است.
X=4: قسمت های متحرک و یا برق دار داخل دستگاه در مقابل ورود اجسام جامد با قطر بزرگ تر از ۱ میلیمتر محافظت شده است.
X=5: قسمت های متحرک و یا برق دار داخل دستگاه به طور کامل در برابر ورود اجسام خارجی محافظت شده است. منافذ ورود گرد و غبار به داخل دستگاه به طور کامل مسدود نشده است؛ با این وجود گرد و غباری که وارد دستگاه می شود در سیستم داخلی و عملکرد دستگاه اختلالی به وجود نمی آورد.
X=6: قسمت های متحرک و یا برق دار داخل دستگاه به طور کامل در برابر ورود اجسام خارجی محافظت شده است و به هیچ عنوان گرد و غبار به داخل دستگاه وارد نمی شود.

مشخصه عددی دوم (Y):

Y=0: دستگاه در مقابل ورود آب هیچ گونه محافظتی ندارد.
Y=1: دستگاه در مقابل ورود قطرات آب که از سمت بالا به طور قائم بر روی قاب آن بچکد مقاومت دارد.
Y=2: دستگاه در مقابل ورود قطرات آب یا باران که به طور قائم یا با حداکثر زاویه ۱۵ درجه بر روی بدنه آن ببارد مقاومت دارد.
Y=3: دستگاه در مقابل ورود قطرات آب یا باران که به طور قائم یا با حداکثر زاویه ۶۰ درجه بر روی بدنه آن ببارد مقاومت دارد.
Y=4: دستگاه در برابر پاشیده شدن آب از هر جهت و زاویه به بدنه اش مقاومت دارد.
Y=5: دستگاه در برابر پاشیده شدن آب از هر جهت با فشار کم به بدنه اش مقاومت دارد.
Y=6: دستگاه در برابر پاشیده شدن آب از هر جهت با فشار زیاد به بدنه اش مقاومت دارد.
Y=7: دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب تا عمق یک متر به مدت ۳۰ دقیقه محافظت شده است و در این موقعیت هیچ گونه آسیبی به آن نمی رسد.
Y=8: دستگاه در برابر غوطه ور شدن در آب تا عمق بیشتر از یک متر و بر اساس اطلاعات سازنده محافظت شده است و در این موقعیت هیچ گونه آسیبی به آن نمی رسد.

این دستگاه اگر در دریا بیفتد به مدت کمی سالم خواهد ماند  برای سالم ماندن در دریا ip هایی که عدد دوم آن ۷ یا ۸ است با توجه به توضیحات بالا توصیه می شود

پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۲/۲۴.
افزودن نظر

درجه حفاظت با کد ای پی اصطلاحی در استاندارد ای ئی سی ۶۰۵۲۹ است که بر اساس آن محفظه‌های تجهیزات الکتریکی با کدهای استانداردی با دو حرف IP در کنار دو رقم، از نظر نفوذ در برابر عوامل خارجی تقسیم‌بندی می‌شوند. رقم اول که بین ۰ تا ۶ است سطح حفاظت در برابر جسم سخت خارجی و نیز حفاظت افراد را مشخص می‌کند. رقم دوم بین ۰ تا ۸ است و میزان حفاظت را در برابر نفوذ آب (و نه هیچ مایع دیگر) مشخص می‌کند. هر چه این رقم‌ها بیشتر باشند میزان حفاظت بیشتر است. خیر با این مشخصات سالم نمیماند.برای سالم ماندن در دریا باید  IP68 باشد.

پاسخ داده شده در ۱۳۹۹/۰۲/۲۵.
افزودن نظر

درجه حفاظت یا کد آی‌پی (به انگلیسیIP code) اصطلاحی در استاندارد آی‌ئی‌سی ۶۰۵۲۹ است که بر اساس آن محفظه‌های تجهیزات الکتریکی با کدهای استانداردی با دو حرف IP در کنار دو رقم، از نظر نفوذ در برابر عوامل خارجی تقسیم‌بندی می‌شوند. رقم اول که بین ۰ تا ۶ است سطح حفاظت در برابر جسم سخت خارجی و نیز حفاظت افراد را مشخص می‌کند. رقم دوم بین ۰ تا ۸ است و میزان حفاظت را در برابر نفوذ آب (و نه هیچ مایع دیگر) مشخص می‌کند. هر چه این رقم‌ها بیشتر باشند میزان حفاظت بیشتر است

 

IP65 : این استاندارد از نظر بخش اول، شبیه به درجه حفاظتی IP66 است، یعنی هیچ ماده و گرد و غبار جامدی نمی تواند وارد دوربین مدار بسته شود اما از نظر دوم، یعنی درجه ی ورود مایعات به دوربین، در رده ۵ قرار دارد و نسبت به IP66 کمی ضعیف تر عمل می کند.

گواهینامه‎ی IP68 در رابطه با مقاومت نسبت به نفوذ آب و غبار به این معنا است که دستگاه شما به طور کامل در برابر غبار مقاومت از خود نشان می‎دهد و مقاومت آن نسبت به آب تا عمق ۱٫۵ متری و به مدت ۳۰ دقیقه است

پاسخ داده شده 6 روز قبل.
افزودن نظر

با تصویر زیر متوجه همه چیز خواهید شد

rayaneh-com-ip-code

IP65 : این استاندارد از نظر بخش اول، شبیه به درجه حفاظتی IP66 است، یعنی هیچ ماده و گرد و غبار جامدی نمی تواند وارد دوربین مدار بسته شود اما از نظر دوم، یعنی درجه ی ورود مایعات به دوربین، در رده ۵ قرار دارد و نسبت به IP66 کمی ضعیف تر عمل می کند.

با توجه با شکل بالا برای مقاومت دربرابر غوطه وری در دریا باید از IP68 استفاده کرد.

پاسخ داده شده 3 روز قبل.
افزودن نظر

تجهیزات برقی که در سازمانها به نقش های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد باید به گونه ای انتخاب شود که با مکان و فضای مورد نظر سازگاری داشته باشد .به این دلیل است که به هنگام انتخاب تجهیزات صنعتی و الکتریکی علاوه بر دقت بر پارامتر های معمول مانند ولتاژ، آمپر ،توان و… محفظه ای که قطعات داخل آن قرار میگیرند باید با دقت بالا و بررسی در شرایط خاص هر صنعت انتخاب شوند . یک محفظه علاوه بر نگهداری و محافظت قطعات داخل آن ، باید از ورود اجسام و ذرات خارجی و آب به داخل دستگاه جلوگیری نماید البته با تدابیر در نظر گرفته شده در ساخت برخی تجهیزات صنعتی ، محفظه های مقاوم در برابر انفجار و آتش سوزی می باشد . این شرایط با استفاده از استاندارد های مختلف تعریف و نام گذاری میگردند.
درجه محافظت IP
International Protection rating
Index of Protection
Ingress Protection rating
براساس تعریف کلی استاندارد IEC60529 این کد در حقیقت طبقه بندی درجات حفاظت در مقابل تماس می باشد . به این روش که با بکارگیری دو عدد ،درجه حفاظت در مقابل ورود اجسام خارجی و آب به داخل بدنه از طریق یک واحد استاندارد مشخص میشود.

عدد اولIP درجه حفاظت بدنه در مقابل ورود ذرات خارجی به داخل آن
۰ بدون محافظت
۱ محافظت شده برای ورود ذرات ۵۰ میلیمتری و بزرگتر
۲ محافظت شده برای ورود ذرات ۵/۱۲ میلیمتری و بزرگتر
۳ محافظت شده برای ورود ذرات۵/۲ میلیمتری و بزرگتر
۴ محافظت شده برای ورود ذرات ۱ میلیمتری و بزرگتر
۵ محافظت شده برای ورود گرد و غبار به میزان نا مطلوب
۶ محافظت کامل در مقابل ورود گرد و غبار

عدد دوم IP درجه حفاظت بدنه در مقابل ورود آب به داخل آن
۰ بدون حفاظت
۱ حفاظت شده در برابر ریزش چکه های عمودی آب بر بدنه
۲ حفاظت شده در برابر ریزش چکه های عمودی آب بر بدنه وقتی دستگاه تا۱۵درجه جا به جا شود
۳ حفاظت شده در برابر ریزش باران عمودی آب با زاویه تا۶۰درجه بر بدنه
۴ حفاظت شده در برابر بارش آب از هر جهت و هر زاویه ای بر بدنه
۵ حفاظت شده در برابر پاشیدن آب با فشار از هر جهت بر بدنه

https://b2n.ir/100778

پاسخ داده شده 3 روز قبل.
افزودن نظر

درجه حفاظت بین المللی که در زبان انگلیسی International Protection Rating نام دارد، به اختصار IP نوشته می شود، این یک استاندارد بین المللی برای تعیین درجه حفاظتی سیستم های الکترونیکی است. این استاندارد، اطلاعات بیشتری را درباره سطح حفاظتی یک وسیله نسبت به وسایل مشابه آن می دهد که فقط نشان می دهد، این سیستم ضد آب است، دو رقمی بعد از عبارت IP می آیند، که شماره اول نشان دهنده درجه حفاظت در مقابل نفوذ اجسام جامد است و رقم دوم، نشان دهنده درجه حفاظت در مقابل ورود مایعات است. توجه داشته باشید اگر بعد از عبارت IP ، یک علامت X  باشد، یعنی این سیستم هیچ درجه ای از حفاظت های آی پی را ندارد.

  • IP65: این استاندارد از نظر بخش اول، شبیه به درجه حفاظتی IP66 است، یعنی هیچ ماده و گرد و غبار جامدی نمی تواند وارد دوربین مدار بسته شود اما از نظر دوم، یعنی درجه ی ورود مایعات به دوربین، در رده ۵ قرار دارد و نسبت به IP66 کمی ضعیف تر عمل می کند.
  • IP66 : رقم اول بعد از آی پی، عدد ۶ است که نشان می دهد دوربین دارای خاصیت ضد ورود گرد و غبار (جامدات) است و هیچ ماده جامدی نمی تواند وارد دوربین شود. رقم دوم که باز هم ۶ است، نمایانگر این موضوع است که هیچ مایعی نمی تواند وارد دوربین شود و این دوربین به طور کامل دارای خاصیت ضد آب بودن است. مشخص است که دوربین مدار بسته با این درجه حفاظتی را می توان در هر محیط خارجی نصب کرد و هیچ نگرانی ای از باد و باران نداشت، زیرا  درجه حفاظت گفته شده نشان دهنده ی میزان استقامت دوربین در برابر تغییرات محیطی است.
پاسخ داده شده 3 روز قبل.
افزودن نظر

پاسخ شما

برای ارسال سوال, شما باید شرایط و ظوابط و شرایط استفاده از خدمات را قبول کنید